Ternn beruky logo Instagram logo Facebook
♦ Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2024 ♦ Svátek slaví Albert ♦ Do začátku tábora zbývá -130 dní ♦


Vzpomínky: 2000 - Čas

Jestliže předchozí celotáborová hra „Hvězdné války“ byla naším nejúspěšnějším hryzelským vystoupením, pak tato byla patrně ze všech, co jsme na táboře v Hryzelích předvedli, nejpropracovanější.

Tábor se konal ve dnech 15. – 29. července. Ve funkci hlavního vedoucího zůstal Roman Schulz, po roční odmlce se do funkce jeho zástupce vrátil Martin Jedlička. Po loňském úspěchu naší celotáborové hry bylo zřejmé, že udržet si i nadále vysokou laťku bude obtížné, a i proto si Roman na přípravě té letošní celotáborovky dal opravdu záležet. Ve znamení milénia zvolil téma „Putování časem“ a příběh hry rozdělil na pět základních historických etap, k nimž vybral jedno téma, které je sice na řadě jiných táborů běžné, ale my jsme se jím doposud inspirovat nenechali, a tak proč to jednou nezkusit (Pravěk - člověk cromagnonský), dále svou oblíbenou antickou báji, která na táboře zatím též nedostala prostor (Antika - Herkules a jeho dvanáct úkolů), téma jiné etapy bylo jasné vzhledem k tomu, že tento rok byl olympijský (Novověk - letní olympijské hry, hryzelské Carusošou) a zbylá dvě témata jsme sice již v minulosti do celotáborovek zpracovali, ale to první postrádalo divadelní ztvárnění (Artuš a hledání Svatého grálu) a to druhé si prostě, jak už bylo uvedeno, vyžádala jeho popularita mezi dětmi z loňského tábora (Hvězdné války). Dlužno však dodat, že jsme obě poslední uvedená témata zpracovali úplně jinak než v předchozích letech…

Uvedené pojetí celotáborové hry, to znamená její rozčlenění na pět historických etap, však nebylo samoúčelné. Roman tím chtěl každodenní hereckou zátěž rozdělit mezi více lidí, aby si pokud možno co největší počet oddíláků zahrál ve výrazných rolích, což dalo vyniknout řadě skrytých hereckých talentů, které k tomu v minulých letech neměly příliš prostoru.

Jednotlivá vystoupení v kostýmech, uvozující každý den určitou část příběhu, měla již podobu opravdových divadelních miniaktovek (za zmínku jistě stojí výkony Jany Šantry v roli pravěké náčelnice Velké Medvědice, Marka Vondráčka a Martina Jedličky coby krále Eurystea a hrdiny Herkula či Luboše Nováka jako Qui Gon Jina) , přičemž bylo zajímavé sledovat prolínání jednotlivých historických etap, pro něž jsme poprvé zvolili metodu „zmrazení děje“, tedy náhlé zastavení děje končící historické etapy, vstup potulného pěvce s kytarou v podání Markéty Kalistové a postavy Osudu-Času, kterou ztvárnil Roman Schulz, do příběhu, aby uvedli další historickou etapu, a následně „rozmrazení“ a pokračování vystoupení dějem nové historické etapy. Takto pojatý předěl mezi jednotlivými etapami byl velmi zajímavý a hlavně srozumitelný, takže jsme ho několikrát využili i v dalších letech.

Pro účely celotáborové hry navíc Roman složil i stylové písně k jednotlivým historickým etapám, které především v podání zkušené zpěvačky a kytaristky Markéty vyzněly výborně a pro děti znamenaly další možnost obohacení letošních táborových radovánek.

Tým z loňského roku se tentokrát příliš nezměnil, za zmínku jistě stojí nová (byť krátkodobá) posila v řadách oddíláků, pro pojetí našich celotáborovek jako stvořená – skutečná herečka Klára Jandová, opět na rok se mezi nás, tentokrát ve funkci pendla, dočasně vrací Jiřka Průšová-Pohořálková, legendární „Prskavka“ z roku 1993. Velký díl práce (pro něj tak typický v dalších letech) již odvedl Honza Kašpar při zajištění a výrobě táborových rekvizit. Právě jeho zásluhou dostali Rytíři kulatého stolu dokonalé meče a právě jeho „Hodiny pro putování časem“ na pěkném velkém podstavci pohltil (bohužel) poslední večer táborový oheň, takže dnes je lze spatřit už jen na dobových fotografiích…

A za zmínku stojí i to, že oproti loňskému roku se počasí radikálně zhoršilo, takže jsme si opět užili hodně deštivých dnů, podobně jako v roce 1997.

Závěrečná otázka pro pamětníky (a hlavně pro Rytíře kulatého stolu) je tentokrát zaměřená na vaše pěvecké kvality – dokázali byste zazpívat jedinou píseň, kterou nezpívala Markéta coby potulný pěvec, ale kterou notovali právě Artuš a jeho rytíři při svém hodování?
Roman

Oficiální fotky

fotka vedoucích v kostýmech
fotka vedoucích v civilu
Terénní berušky v roce 2021 darem podpořily následující společnosti: Milko Polabské mlékárny a.s.  Metrostav a. s.  Tesco Brandýs nad Labem  Kores Europe s.r.o.  Centropen  Děkujeme!
© 2008 Honza Kašpar "Cashpick" (code), © 2009 Petr Prokeš "Sanders" (design), © 2002 Zdeněk Janouch "Zdendouch"