Ternn beruky logo Instagram logo Facebook
♦ Dnes je neděle 25. srpna 2019 ♦ svátek slaví Radim ♦ do začátku tábora zbývá 322 dní ♦


Celotáborová hra
Romance po mafiánsku

z dob, kdy jste nemuseli přemýšlet o tom, kdo je na správné straně, poněvadž všichni byli na té špatné

oficiální plakát - udělal Petr Prokeš

leden 2009 - upoutávka na tábor

Zdá se vám, že vaše děti o prázdninách příliš zahálejí? Že by měly svůj volný čas využít smysluplněji? Že by se měly pokud možno co nejlépe odreagovat od všedních školních starostí? Pak máte jedinečnou příležitost!

Připravujeme totiž celotáborovou hru, během níž se přesuneme do 30. let minulého století do jednoho nejmenovaného amerického města, ovládaného neblaze proslulou mafií, která má v hrsti veškeré jeho obyvatelstvo a ovládá nejen všechny důležité podniky, které jim vynášejí špinavé prachy v milionových částkách,ale též zkorumpované politiky a čelní představitele místní policie. Ale i taková nepřemožitelná zločinecká organizace, jakou mafie rozhodně je, má své slabiny. Don Corleone, dlouholetá hlava sicilského gangu, která pevnou rukou dlouhá léta držela na uzdě též ostatní mafiánské famiglie, odchází do zaslouženého důchodu, a tak o pozici nejsilnějšího klanu ve městě začíná důrazně usilovat i druhá ze zdejších mocných famiglií - irský gang. Vypukne mafiánská válka – během ní se můžete těšit na úspěšné i neúspěšné atentáty, očekávané i neočekávané přestřelky, automobilovou honičku, velkolepý zápas o titul mistra světa v boxu, jednoho neohroženého policistu a také na romantickou lásku po mafiánsku, která nakonec válku gangů rozhodne… Zkrátka, v našem pojetí se vše pochopitelně odehraje v humorném duchu, s nefalšovanou snahou všechny táborníky hlavně pobavit!

Jsme kolektivem vedoucích, kteří mají bohaté, mnohaleté zkušenosti s přípravou a realizací celotáborových her. Možná i vaše děti s námi v minulých letech spolu s Asterixem a Obelixem pomáhaly Bójům v boji proti Germánům, hledaly poklad s piráty z Karibiku, poslouchaly vyprávění tajemné orientální vázy, putovaly s rodinou Smolíkovou vesmírem, hledaly s lordem Carnavonem, Jane Carterovou a Kaptahem kusy pergamenu napříč dějinami Starověkého Egypta, se Společenstvem Prstenu ničily „Jeden prsten, který vládne všem“ či pátraly s Harrym Potterem po nepříteli mezi námi. I letos se budeme snažit náš program ztvárnit s humorem a vtipem. Přitom je pro nás již samozřejmostí, že v rolích hrdinů budeme opět vystupovat v nefalšovaných kostýmech!

Roman

březen 2009 - další táborové plakáty

plakát k celotáborovce od Péti
plakát k celotáborovce od Péti
plakát k celotáborovce od Péti
plakát k celotáborovce od Péti

říjen 2009

Rámcová charakteristika

Téma letošní celotáborové hry vzešlo z debaty tzv. „tvůrčího jádra“ táborového týmu, a to s takovým předstihem, že jsme měli dostatek času na to, abychom zvážili celou řadu návrhů, které měli novou hru oživit, doplnit o prvky, které se v našich minulých celotáborovkách neobjevily apod. Každopádně, je nutno zdůraznit, že oproti loňské či předloňské hře jsme při tvorbě letošní celotáborovky přímo nevycházeli z žádné knižní či filmové předlohy – pouze jména některých postav na ně odkazují (Kmotr, Mazaný Filip).

Celotáborová hra „Romance po mafiánsku“ dokázala do naší táborové tvorby vnést celou řadu nových dějových prvků, rekvizit či soutěží. Celotáborovku jsme rozdělili na 13 kapitol, přičemž z každé kapitoly opět vycházela nějaká stylová hra či soutěž. Výjimkou byla pouze třináctá, závěrečná kapitola, ve které jsme se všichni s hlavními postavami příběhu rozloučili. Každá kapitola obvykle odpovídala táborovému programu jednoho dne.

Mezi nejzdařilejší epizody příběhu celotáborové hry patřilo představení obou znepřátelených mafiánských gangů – irského a sicilského a prohnilé chicagské policie, loupež století sehraná jako nefalšovaná groteska, boxerské utkání o titul profesionálního mistra světa v boxu, velká mafiánská automobilová honička s oboustranně zničující závěrečnou přestřelkou či pohřeb zastřeleného irského bosse s truchlícím knězem a smutečními hosty. Opět jsme se do komparsu či některých vedlejších rolí rozhodli obsadit zájemce z řad dětí (a dlužno dodat, že opět zdařile). Pojetím jednotlivých rolí jsme se snažili všechny přítomné nejen pobavit, ale zároveň je nechat lehce a s humorem nahlédnout do světa mafie v USA v době jejího největšího rozkvětu během celosvětové hospodářské krize, tedy ve 30. letech minulého století. Tomu měly posloužit i naše dobové noviny „Chicago Times“, v nichž jsme průběžně během celého tábora zveřejňovali různé zprávy a informace, které vtipně glosovaly veškeré dění celotáborové hry a které také měly přiblížit servilnost tehdejších žurnalistů vůči všemocné mafii.

Hlavní a velmi oblíbenou rekvizitou se staly stylové mafiánské a policejní automobily, které byly všechny vyrobeny z několika dílů kartonu a podlepeny dřevěnými lištami, neboť podbarveny zvukovými efekty projíždějících či zastavujících aut měly navodit atmosféru, která v mafiánském prostředí panovala – auta v něm, jak známo, hrála velmi důležitou roli při rychlých přesunech či již zmíněných přestřelkách. Kromě nich se pochopitelně jednotliví herci z našich řad mohli pyšnit stylovými kostýmy, střelnými zbraněmi či dalšími pomůckami, které měly výstižně evokovat dojem skutečnosti – prostředí dobové policejní stanice, zhýralého nočního baru, sázkové kanceláře či v neposlední řadě stylových „doupat“ obou mafiánských bossů..

Celotáborová hra byla průběžně bodována a hodnocena v rámci jednotlivých kategorií. Za splněné úkoly či výsledky v soutěžích dostávaly oddíly jednak body do průběžného bodování celotáborové hry, jednak jednotlivé hrací dílky pro závěrečnou hru CTH „Válečné pevnosti“ (čím lepší umístění v dané soutěži, tím větší počet hracích dílků) a jednak krásné dolarové bankovky s našimi vězeňskými portréty, které mohly mít různou hodnotu (od jednodolarovky po stodolarovku) a které měly pro účely hodnocení celotáborové hry spíše vedlejší, ale o to zábavnější efekt.

Vyvrcholením celého příběhu byla Honzova již výše zmíněná a opět skvělá a originální závěrečná strategická hra, k níž jednotlivé oddíly dostaly svou část herního plánu (pevnost) a v průběhu celého tábora za svá umístění v jednotlivých hrách a soutěžích získávaly vždy určitý počet hracích dílků, a to různé kvality (zeď, kombajn, tank, vrtule, dělo, kanón). A s těmi si to potom na závěr rozdaly mezi sebou v jednotlivých kategoriích – kdo jako jediný uhájil svou pevnost a zničil pevnosti svých soupeřů v kategorii, ten vyhrál!

Součástí celotáborovky bylo i bodování pořádku dětí v chatkách. Za získané body obdržely oddíly bonusový počet bodů, které jim nakonec mohly pomoci při závěrečném sčítání k vítězství.

Roman

Postavy

Sicilský gang

 • DON CORLEONE
 • Odstupující hlava (padre) sicilského mafiánského gangu, „zdánlivě mírumilovný ochránce všech svých oveček“; v příběhu se nejprve objeví jako „mafiánský důchodce“, který v dalších etapách vzpomíná na poslední týdny svého vládnutí impériu, které sám založil a zajistil mu tak velké mocenské postavení ve městě a tolik majetku, že požívá velkou úctu nejen mezi všemi členy famiglie, ale i mezi svými odpůrci a strážci zákona ve městě…

 • ANGELO PERUDŽÍNY
 • Nástupce dona Corleoneho ve funkci šéfa sicilského gangu; rozhodně schopný, léty prověřený a všemi respektovaný mafioso, který si však svou novou pozici musí nejdříve opravdu zasloužit, a to nejen v očích samotného dona Corleoneho (získat pro něj diamant), ale i mezi členy irského gangu, kteří po abdikaci Corleoneho předpokládají, že sicilský gang prochází krizí, kterou je třeba využít; on však všem dokáže, že je chlapem na svém místě, a snad jen otcovské problémy s příliš živou dcerou Felinou mu dělají skutečné vrásky na čele.

 • FELINA PERUDŽÍNYOVÁ
 • Typická rozmazlená dcera mocného muže, která má ráda komfort, nic pro ni není vážným problémem, a pokud něco není podle jejích představ, je zvyklá si rázně dupnout (a třeba i navzdory svému otci, jak se ukáže hlavně v závěru příběhu); zároveň je to však mladá žena, která ví, co chce, a tak když se na první pohled zamiluje do Johna, nic ji nezastaví v přání, aby byla jejich láska naplněna, a dokonce mu tím pomůže rozpustit samotný sicilský gang, vedený její famiglií s vlastním otcem v čele.

 • TŘI SICILŠTÍ CAPOREGIMOVÉ (HLAVNÍ BOUCHAČI)
 • Jmenují se Giuseppe, Bob a Párátko

  Sekční šéfové, kteří velí jednotlivým posádkám sicilských mafiánů; v našem příběhu však vystupují sami za sebe, a to hlavně při plnění Perudžínyho naléhavého rozkazu ukrást diamant; typičtí vypatlanci, všeho schopná namakaná hovada, která v hlavě prakticky nic nemají

  Jeden z nich v 6. etapě v kasinu získává diamant, aby jej v 8. etapě vsadil na vítěze slavného utkání v boxu… (debil!)

 • ZPĚVAČKA GOLDIE
 • Skutečný miláček davů, hvězda pop music, která je obdivována i svou (ne)vlastní famiglií s donem Corleonem v čele; taky je na svou popularitu patřičně hrdá a otevřeně dává vždy a všude najevo, že ji těší, když ji davy zbožňují – velkou slabost pro ni má dokonce i Felina, dávná přítelkyně z dětství, která jen tak někomu svou přízeň veřejně neprojevuje…

Irský gang

 • JOHN ROONEY
 • Boss irského gangu, na rozdíl od dona Corleoneho je to člověk navenek bodrý, který se nezdráhá vesele a patřičně hlasitě bavit kolektiv svých kumpánů.

  Pod touto maskou se však skrývá mafián, tvrdě řídící svůj team; taky je to člověk, který si sice dobře uvědomuje hranice svých možností, nicméně nakonec tak trochu přecení své možnosti a poté, co se snaží neúspěšně přechytračit Perudžínyho, nechá se vmanévrovat do prohrané války proti silnějším Siciliánům.

 • TŘI IRŠTÍ CAPOREGIMOVÉ (HLAVNÍ BOUCHAČI)
 • Jmenují se Moktale, Lopuch a Fatale.

  Jsou stejného ražení jako již zmínění sicilští caporegimové, v úvodu příběhu tajně poslouchají pod okny jednání sicilských mafiánských pohlavárů; jeden z nich sehraje svou roli při neúspěšné krádeži diamantu ve 3. etapě.

Chicagská policie

 • KÁPO CHICAGSKÉ POLICIE CPT. DICK YBERE
 • Výstižné ztělesnění korupce, která Chicago ovládá; je jí natolik prolezlý a poznamenaný, že není schopen plnit roli hlavního strážce zákona ve městě ani náhodou, a stačí, aby některý z předních mafiánů pouze naznačil svou nespokojenost, a hned mu hodlá ve všem vyhovět. Navíc je to ožrala. Vůči svým podřízeným se však chová jaksepatří povýšeně s přesvědčením, že jen tak si může udržet svou autoritu. To však netuší, že právě ten nejposlušnější z jeho poldů ho bude mít nakonec v hrsti – ostatně, vzhledem k množství jeho vážných prohřešků vůči zákonům a povinnostem policisty to není zas tak velký problém…

 • JOHN SMITH
 • Hrdina, který má ze všech nejvíce za ušima – na jedné straně se vydává za snaživého, poslušného, mladého carabiniera, novou posilu chicagského policejního sboru, aby pak vypekl rybník všem, v čele s oběma mafiánskými gangy, když se jeho skutečná tvář rozhodného likvidátora mafie ve městě projeví na pohřbu hlavy irského gangu, který rozpustí, a v závěru i na oslavě sicilského gangu, kde navíc získá ruku Felininu.

 • ZBYLÍ CHICAGŠTÍ POLICAJTI
 • Jmenují se sgt. slečna Marplová, sgt. Lescaut a stm. Marlow.

  Typičtí představitelé místní policie – přihlouplí, neschopní samostného úsudku, navíc líní, schopní postavit se do pozoru snad jen na břitký povel svého kápa, ze kterého mají na první pohled vítr, aby ho však za zády s chutí pomlouvali…

Další důležité postavy

 • ZUŘIVÁ REPORTÉRKA CHICAGO TIMES PEGGY MC KEAN
 • Trefná představitelka svého řemesla – schopná vetřít se všude, kde se něco děje, pohotová, inteligentní, výřečná, objeví se vždy tam, kde je to zapotřebí …

 • FINALISTÉ ZÁPASU O TITUL PROFESIONÁLNÍHO MISTRA SVĚTA V BOXU
 • Jmenují se Bubbo Bubbo Zdendo Bubo a Michmelin Schmelling

  Jako vystřižení z prostředí opravdových boxerů – jeden černý, druhý bílý a hlavně, dvěma slovy „namakaná hovada“.

Vedlejší postavy

 • Bystrá vnoučata starého Dona Corleoneho Isabela a Paulo
 • Barman Jack a zároveň šéf místního kasina
 • Veselá děvčata z místního kasina – ballerina Therina, ballerina Chloe, krupiérka Charlie, krupiérka Charlotte…
 • Šéf irským gangem ovládané sázkové kanceláře
 • Rozhodčí boxerského zápasu Luby Bob Novys
 • Hravá děvčata z uličky lásky
 • Kněz na pohřbu Johna Rooneyho
 • Řidič Dona Corleoneho a Angela Perudžínyho
Terénní berušky v roce 2019 darem podpořily následující společnosti: Milko Polabské mlékárny a.s.  Tesco Brandýs nad Labem  Centropen  Státní fond životního prostředí  Besip  Metrostav a. s.  Eko-Kom  Scania  Děkujeme!
© 2008 Honza Kašpar "Cashpick" (code), © 2009 Petr Prokeš "Sanders" (design), © 2002 Zdeněk Janouch "Zdendouch"