Ternn beruky logo Instagram logo Facebook
♦ Dnes je úterý 25. června 2019 ♦ svátek slaví Ivan ♦ do začátku tábora zbývá 19 dní ♦


Celotáborová hra
Piráti z Karibiku tak trochu jinak

"Jo ho, všichni muži,
vlajky zvedněme výš!
Jou hou, banda lotrů,
vždycky bude žít!"

listopad 2006

Milí táboroví přátelé!

Je nejvyšší čas, abych vám napsal něco nového…

Od posledního tábora se v čase pomalu, ale jistě vzdalujeme, a tak je nejvyšší čas zaměřit pozornost na tábor příští. A proto mi dovolte, abych se vám svěřil, jako každý rok, s plány, které máme – je jasné, že se informace, které vám teď napíšu, mohou během příštích týdnů a měsíců změnit či upravit, ale i tak je zapotřebí, abychom si pár důležitých věcí sdělili.

Letošní tábor se poprvé konal na jiném místě než tábory předchozí. Opustili jsme po čtyřech letech námi všemi oblíbenou Kamenici, a protože to byl přesun z objektivních důvodů dělaný narychlo, neměli jsme příliš na výběr. Přesídlili jsme nakonec do Jitřenky, z kapacitních důvodů jsme dva běhy sloučili v jeden, a přestože to nebyl tábor špatný a strávili jsme na něm opět krásné dny plné neopakovatelných zážitků, po zralé a týmové úvaze jsme usoudili, že tábor příští chceme strávit znovu někde jinde. Prostě, některé především technické věci, které se týkají tábora Jitřenka, nás k této změně donutily.

A tak jsme nic neponechali náhodě a ještě hned v létě začali opět hledat. A protože máme pro své táborové radovánky některé neměnné podmínky (vlastní kuchyňský personál apod.), nebylo a není toto hledání vůbec jednoduché. A musím se přiznat, že mě samotného to nemile překvapilo! Nakonec jsme se rozhodli pro tábor JANOVIČKY, který většinu našich podstatných podmínek splňuje. Více informací o něm můžete získat na internetových stránkách http://www.taborjanovicky.cz, další poznatky vám budeme určitě postupně sdělovat. V tuto chvíli mohu jen ve stručnosti všechny ujistit, že se jedná o tábor moc pěkný, umístěný v hezké lokalitě a hlavně o tábor celoročně udržovaný. Z mého pohledu má jedinou vadu – volné místo tam mají opět jen v termínu 1. běhu. A to je pro nás, pro kantory termín časově nemilý a neklidný... Ale dokázali jsme se s tím vyrovnat dříve, dokážeme to i příští rok! Pro vás je tato informace důležitá proto, že pokud máte zájem se našeho tábora zúčastnit, již dnes s termínem 1. běhu počítejte!

No, a plánovaná celotáborovka už také není žádným tajemstvím. Budou PIRÁTI Z KARIBIKU. Avšak opět si můžete být jistí, že naše ztvárnění tohoto neobyčejně populárního příběhu bude ryze vlastní a nekonformní. Jistě, hlavní postavy v něm budou stejné, ale příběh si prostě vymyslíme po svém. Mě těší tento titul proto, že jsem celotáborovku s pirátskou tématikou ještě nikdy nepřipravoval, a tak už se moc těším na to, až nám příběh pro vás začne „růst pod rukama“. Ale o tom zas někdy příště. Věřím, že to „příště“ bude velmi brzo – obyčejně se totiž do práce na celotáborové hře zcela vážně pouštíme po Novém roce, a to přece bude za chvíli, nemám pravdu?

Roman

Rámcová charakteristika

Téma letošní celotáborové hry se přímo nabízelo samo a taky bylo schváleno hned po skončení loňského tábora někdy v průběhu srpna. Piráti z Karibiku se staly velkým filmovým hitem a na jaře byl netrpělivě očekáván jejich 3. díl. Ovšem, jak je již naším zvykem, známý příběh jsme opět pojali po svém a posunuli jej o 30 let dále oproti filmovému zpracování.

Celotáborová hra „Piráti z Karibiku tak trochu jinak“ měla opět především všechny pobavit. A tak, v souvislosti s naším pojetím, i hlavní hrdinové, známí z filmu, měli trochu jinou podobu – zestárlý Jack Sparrow trpěl dost velkou sklerózou, a tak trochu nevědomky (do té chvíle, než mu to někdo připomněl), hlídal na jakémsi ostrově v Karibském moři poklad, pro který guvernér – vládce Přístavu poslal nově sestavenou (z táborových dětí) námořní flotilu, dokopán k tomu „hodnou“ Vědmou, jež přitom sledovala svůj vlastní záměr – dostat tak k sobě zestárlého Jacka Sparrowa a pojmout ho konečně za svého manžela. Do cesty a do jejích plánů se jí však postavila její proradná ségra, totiž „zlá“ Vědma, která jí chtěla za každou cenu vše pokazit, a tak se tajně nalodila na palubu jedné z guvernérových vyplouvajících lodí…

V průběhu dalšího dění se na scéně pochopitelně objevily i další známé postavy z filmu – notně zestárlý „pirátský důchodce“, kapitán Barbossa se svou neodlučitelnou opičkou Jackem i Elizabeth a Will Turnerovi. A právě v jejich případě jsme svůj vlastní příběh, po shlédnutí 3. dílu, museli upravit. Původně měli být manželé již dávno rozvedení, zhrzený a životem totálně zklamaný Will měl propadnout alkoholu a Elizabeth na stará kolena zoufale, se svým zestárlým obličejem pokrytým velkou vrstvou make-upu, neúspěšně lovit další chlapy z řad námořníků. Jenže ve filmu se právě Will stává kapitánem Bludného Holanďana, který má nárok dostat se na suchou zem pouze jednou za 10 let, a tudíž případný rozvod by jaksi nevyzněl věrohodně… A tak jsme jejich minipříběh oživili jejich třemi dětmi a opepřili jej vděčným tématem – manželskou nevěrou, jelikož věk některých z jejich potomků jaksi nesouhlasil s desetiletým cyklem Willových návštěv doma. Oddíly také musely společnými silami postavit Černou perlu, a to ze šišek, přičemž každý oddíl měl na starosti jeden z vylosovaných lodních sektorů.

A ještě jedna v našich táborových dějinách naprosto nová zajímavost – do příběhu jsme také pro děti vkomponovali tzv. „kinoautomat“, tzn. že jsme je na čtyřech místech nechali, aby si další pokračování příběhu zvolily samy tajným hlasováním z několika nabízených variant.

A o co v rámci celotáborovky jednotlivé oddíly usilovaly? Vyvrcholením celého příběhu byla Honzova opět skvělá a originální závěrečná hra, k níž jednotlivé oddíly dostaly svou část herního plánu a v průběhu celého tábora za svá umístění v jednotlivých hrách a soutěžích získávaly vždy určitý počet hracích karet, a to různé kvality (plívy, fajné, husté). A s těmi si to potom na závěr rozdaly mezi sebou v jednotlivých kategoriích – kdo dosáhl nejdříve ostrova, ten vyhrál!

Každá etapa zhruba odpovídala jednomu táborovému dni. Součástí celotáborovky bylo i bodování pořádku dětí v chatkách. Za získané body obdržely oddíly bolusový počet hracích karet, které jim nakonec mohly pomoci k vítězství.

Roman

Postavy

 • Pravá, řekněme „hodná“, Vědma
 • Ségra hodné Vědmy, Vědma škodící a zlá
 • Guvernér, vládce Přístavu
 • Verbíř
 • Markytánka
 • Jack Sparrow
 • Kapitán Barbossa
 • Will Turner
 • Elizabeth Turnerová
 • Diana Turnerová
 • Frederick Turner
 • Marionet Turnerová
 • Námořníci a piráti (Johny Walker, Malý John, …)
 • Amazonky / lidojedi (dle volby dětí)
 • Guvernérovi vojáci
 • kurtizána Angelika
 • + Barbossova opička Jack
© 2008 Honza Kašpar "Cashpick" (code), © 2009 Petr Prokeš "Sanders" (design), © 2002 Zdeněk Janouch "Zdendouch"