Ternn beruky logo Instagram logo Facebook
♦ Dnes je úterý 25. června 2019 ♦ svátek slaví Ivan ♦ do začátku tábora zbývá 19 dní ♦


Celotáborová hra
Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy

"Já jsem Pepa Smolík a smůly mám tolik,
visí na mně celá rodina.
Přitažlivost zemskou na chudáka ženskou,
a vždycky to tak hezky začíná ..."

Milí táboroví přátelé!

Tak už dávno máme za sebou letošní prázdniny. Doufám, že pro nás pro všechny "Starohuťáky" okořeněné v tom nejlepším poměru táborovými radovánkami v duchu starověkého Egypta. Myslím, že mohu směle prohlásit, že i letos se nám dařilo - příznivé ohlasy z mnoha stran mě utvrzují v přesvědčení, že i v příštím roce má smysl pokračovat!

A protože jsme se již řadu let v celotáborových hrách pohybovali v časech dávno minulých, případně ve světě fantasy, myslím si, že je nejvyšší čas na to, abychom obrátili pozornost někam jinam - což takhle budoucnost?! A tak jsme se tentokrát rozhodli pro téma, které, věřím, bude opět blízké srdcím nás všech a které je neotřelé a v naší táborové produkci úplně nové. Zkrátka a dobře, řekli jsme si: "Což takhle rodina Smolíkova?!" Hrdinové oblíbeného maďarského animovaného seriálu, který známe i my starší z televize před mnoha lety a který v ní byl konečně před nedávnem reprízován? Proč ne! Vždyť je to povedená čtveřice z "typické moderní rodiny", která prožívá řadu příhod, často jemně připomínajících i výjevy z našich vlastních rodinných životů. Navíc, a to je důležité, v jedné (a dle mého názoru té nejpovedenější) sérii létá synek Vladimír alias Ládínek po nocích tajně do vesmíru a navštíví přitom řadu zajímavých planet s opravdu zajímavými obyvateli…

No řekněte, není toto téma jako stvořené pro celotáborovku opět humornou až praštěnou? Já si myslím, že rozhodně! Opět si ho pochopitelně přetvoříme v příběh vlastní a oproti předloze provedeme řadu změn - například do vesmíru nebude létat pouze Vladimír, ale celá Smolíkovic rodina, a ještě k tomu nebude sama… Těšte se opět na nová překvapení v táborových soutěžích a hrách, těšte se na neotřelé, byť jistě technicky velmi náročné rekvizity, těšte se na divadelní výstupy, které se opět budeme snažit ztvárnit ku spokojenosti nás všech.

Roman

Rámcová charakteristika

Letošní celotáborová hra je v řadě věcí žádoucím odklonem od úspěšných celotáborovek, které jsme dělali v minulých letech. Po výletech do světa fantasy či starověkého Egypta jsme se rozhodli pro příběh, který je sice původně zasazen do éry socialistického blahobytu, nicméně i v něm se objevují vědeckofantastické prvky. A právě na nich jsme postavili vlastní verzi onoho příběhu - na jedné straně některé dekorace by mohly navozovat atmosféru, v níž se klasický maďarský seriál o rodině Smolíkových ve skutečnosti odehrával, avšak na straně druhé je putování hlavních hrdinů vesmírem poznamenáno i dnešními výdobytky vědeckotechnického pokroku.

Celotáborová hra "Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy" má opět především všechny pobavit. Je to také tak trošku riskantní volba - na rozdíl od Harryho Pottera či Pána prstenů, ale i od ze školy známého starověkého Egypta je Smolíkovic rodina pro většinu dětí pojmem neznámým, polozapomenutým. Vždyť jen málokdo má chuť vracet se k animovanému seriálu z dob minulých, tedy poznamenanému často dnes už archaickými motivy, a hlavně k seriálu pro řadu dnešních dětí málo akčnímu, a tedy nudnému. Ale právě v tom by mohla být naše přednost a náš cíl - dokázat dětem i sobě samým, že se neumíme jen vozit na "módní vlně", jak jsem psával v minulých letech, ale že umíme proslavit i to, co slavné není.

Příběh jsme si opět, jak jinak, upravili k obrazu svému, a v tomto případě dost podstatně. Na rozdíl od předlohy, v níž létal tajně do vesmíru jen Ládínek, bude v našem podání cestovat po různých planetách celá Smolíkova rodina, a ještě přitom nebude sama. Také hlavní téma našeho příběhu, hledání geniálního vědce za účelem záchrany planety Země, je úplně nové, stejně jako všechny navštívené planety a dílčí scény na nich prožité. Přiznám se, že původně jsem si myslel, že bychom některé díly odehrávající se na některých planetách mohli v podstatě okopírovat, ale tato má původní představa vzala rychle za své - minipříběhy, které jsme nakonec vymysleli, jsou prostě lepší, z těch původních zbyl ojediněle snad jen název planety… Dějem původního seriálu jsme se prostě vůbec neřídili.

A o co v rámci celotáborovky budou jednotlivé oddíly usilovat? Cestu Smolíkových budeme sledovat na trojrozměrné vesmírné mapě, která zobrazuje spirální rameno galaxie. Na mapě budou zobrazeny hvězdy a u nich jejich oběžnice (planety). Některé pojmenované, některé beze jména a některé pouze s kódovým označením. Během cesty Smolíkových bude Ládínek označovat planety, na kterých se právě nacházíme (pokud zrovna nebudeme ztraceni), a vyznačovat trasu Gullivera. Úkolem oddílů bude doplnit na mapě co nejvíce chybějících údajů - možná i zakreslit nějakou novou neznámou planetu. Indicií bude několik desítek a budou označeny čísly. Oddíly si vyberou číslo a bude jim předána odpovídající indicie, takže budou-li mít smůlu, mohou si vybrat i indicii, která jim nesdělí nic nového. K přidělování indicií bude docházet podle již známého klíče: 1. místo v soutěži ... 4 indicie, 2. místo ... 3 indicie, 3. místo ... 2 indicie, 4. místo ... 1 indicie.

Důležitou roli budou hrát všichni členové rodiny Smolíkovy - Pepa, Gábi, Týna a Ládínek. Ti budou muset být na scéně v podstatě pokaždé. Stejně tak se takřka ve všech scénách objeví tajňák Malej, který dostane rozkaz naše hrdiny sledovat. Vedle nich se budou postupně střídat různí obyvatelé jednotlivých planet. Je přitom nasnadě, že ti, co budou hrát oněch pět hlavních rolí, nebudou moci vystoupit v rolích jiných. Značný nápor to bude hlavně na oddíláky, kteří v těchto rolích budou vystupovat. Všichni ostatní si jistě velmi rádi vyzkouší některé více či méně vedlejší role, kterých není málo. Opět budeme muset dát pozor na to, aby se během vystoupení role hrané stejným člověkem nijak nepřekrývaly. I proto je nezbytné, abychom si je rozdělili co nejdříve… Stranou jsme opět, jako v minulých letech, nenechali ani vybrané děti, které budou mít mnoho šancí vystoupit v rolích komparsistů - řada z nich na to jistě netrpělivě čeká…

Každá etapa by měla zhruba odpovídat jednomu táborovému dni. Součástí celotáborovky bude i bodování pořádku dětí v chatkách. Za získané body obdrží oddíly bonusové indicie, které jim třeba nakonec pomohou k vítězství.

Nastíněná rámcová charakteristika není uzavřeným dílem. V případě potřeby může být plán celotáborovky operativně obměňován a doplňován.

Roman, Honza

Postavy

PEPA SMOLÍK - Obrýlený otec a hlava trochu šílené a smolařské rodinky Smolíkových, s nezapomenutelnou "přehazovačkou" z několika vlasů. Pravda, o jeho práci příliš netušíme, ale je průměrným úředníkem v úplně průměrném úřadě. Jeho děsivé poučování vyvolává zvlášť u dcery Týny kopřivku. Je neuvěřitelný nešika, technický antitalent, a pokud se mu do ruky dostane jakýkoliv technický vynález, stává se smrtelně nebezpečným celému okolí. Jinak je Pepa dobrosrdečný chlapík s jedinou touhou - po chvilce klidu. Zdobí ho intelekt, postava i záliba v konzumaci jídla. S chutí kouří doutníky. Snaží se svou rodinu ovládat, jeho vliv na veškeré dění je ale minimální. Kdyby neměl svou drahou Gábi…

GÁBI SMOLÍKOVÁ, roz. REZKOVÁ - Pepova žena, která se nikdy nesmířila s tím, že si nevzala za manžela Pištu Hufnágla, což nezapomene v každé epizodě připomenout.Je skutečným motorem rodiny. Plná nenaplněných ambicí, nenaplněných výchovných snah při pečování o své potomky a nenaplněné ledničky. Ke snahám svého manžela podniknout jednou za čas něco pro rodinu se staví skepticky - a takřka vždycky se dozvíme, proč to bylo správně. A pak nezbývá než pronést jednu větu, která už zlidověla: "Ach maminko. Proč jsem si já nešťastná nevzala Pištu Hufnágla!"

KRISTÝNA (TÝNA) SMOLÍKOVÁ - Týna je slečna v pubertě se vším, co k ní patří. Voňavky od hlavy k patě, matčiny střevíčky s vysokými podpatky o tři čísla větší, šílený chichot od rána do večera a jízlivý humor. Jejím ironickým komentářem obvykle končí nevydařené otcovy akce. Škola, pokud je známo, jí k srdci nepřirostla, a zdá se, že vztah je vzájemný. Jízlivý humor je nejčastěji směřován na adresu jejího mladšího bratra...

VLADIMÍR (LÁDÍNEK) SMOLÍK - Nejinteligentnější člen rodiny, téměř technický génius, ale příliš mladý na to, aby ho kdokoli dokázal ocenit. Pokud někdo zachraňuje rodinu řítící se do šílených problémů, je to právě on. Přestože je nejmladší, je nad věcí a zásadně vším ve své rodině pohrdá, příbuznými počínaje a výchovou konče. O škole ani nehovoře; je příliš chytrý a bystrý, než aby se zatěžoval něčím tak přízemním, jako je její navštěvování. Žije si tichý život ve své laboratoři označené lebkou a zkříženými hnáty. Tam má své království a tam vyrábí své vynálezy. Jeden z nich se stane zápletkou prvního ze seriálů; Ládínek se totiž vysílačkou dovolá svého praprapravnuka ze 33. století... Je vlastníkem úžasné nafukovací rakety, díky níž podniká noční výlety na fantastické planety.

Tajňák MALEJ - Tajňák Malej je typický zástupce svého lidského plemene - je to opravdový "stoupa", jehož prostoduchost, naivita a debilita nezná mezí. Snaží se být co nejlepší a co nejlépe splnit svůj úkol - chytit Smolíkovy, ale v životě nemůže být úspěšný. Všude (až na jednu logickou výjimku) je o krok pozadu, navíc všude, kam zavítá, se chová jako slon v porcelánu a podle toho s ním obyvatelé planet jednají. Po vesmíru cestuje velmi zajímavým dopravním prostředkem - létající tříkolkou.

Tajňák VELKEJ - Šéf Malejho, který víc než vidět je v našem příběhu hlavně slyšet, a to tak, že hodně nahlas. Těm z nás, kteří mají zkušenosti s armádou, musí nutně připomínat vypatlaný mozek gumáckého důstojníka. Jebat, jebat a zase jen jebat, to je heslo, kterým se řídí i při navigování svého podřízeného Malejho. Ačkoliv, je možné se tomu divit? Anebo, neměli by si ti dva spíše podat ruce? Každopádně, na Malejho Velkej ještě stačí, což je vskutku velká pocta…

Profesor ALFRÉD DREISTEIN alias ALOIS TRIPEČKA - Dlouho tajuplná postava, kolem jejíhož nalezení se točí celý náš příběh. Má to být geniální vědec, schopný zachránit Zemi před záhubou. Nikdo z hlavních hrdinů ho však nikdy neviděl, jen Ládínek od něj přečetl snad všechny odborné knihy. A tak, jaké je překvapení všech Smolíkových, když v závěru profesora konečně vypátrají a odtajní!

Vedlejší hrdinové z jednotlivých etap:

 • 1. + poslední etapa : TELEVIZNÍ MODERÁTOR
 • Planeta robotů : ŠÉFÍ ROBOT
 • Hudební planeta : HLAVNÍ MÚZA
 • Indiánská planeta : INDIÁNSKÝ NÁČELNÍK
 • Pozpátková planeta : FARMÁŘ, FARMÁŘKA
 • Červenomodrá planeta : MODRÝ GENERÁL
 • Pohádková planeta : KRÁL
 • SMSková planeta : ALBERT

Kompars z jednotlivých etap:

 • Pravěká planeta : NEANDERTÁLCI
 • Planeta robotů : OSTATNÍ ROBOTI
 • Hudební planeta : DALŠÍ OBYVATELÉ HUDEBNÍ PLANETY
 • Indiánská planeta : OSTATNÍ INDIÁNI
 • Pozpátková planeta : ZŘÍZENCI BLÁZINCE
 • Červenomodrá planeta : MODŘÍ BOJOVNÍCI, ČERVENÍ BOJOVNÍCI
 • Pohádková planeta : KOVÁŘ, ZOUBKOVÁ VÍLA, DALŠÍ POHÁDKOVÉ BYTOSTI
 • SMSková planeta : POHLEDNÝ MLÁDENEC, POŘÁDKOVÁ POLICIE, DALŠÍ OBYVATELÉ SMSKOVÉ PLANETY
 • Exkluzivní planeta : SLIČNÉ DÍVKY, SLIČNÁ PRODAVAČKA, OSTATNÍ NÁVŠTĚVNÍCI
© 2008 Honza Kašpar "Cashpick" (code), © 2009 Petr Prokeš "Sanders" (design), © 2002 Zdeněk Janouch "Zdendouch"