Ternn beruky logo Instagram logo Facebook
♦ Dnes je neděle 25. srpna 2019 ♦ svátek slaví Radim ♦ do začátku tábora zbývá 322 dní ♦


Celotáborová hra
Harry Potter a nepřítel mezi námi?!

Milí přátelé,

zdá se vám, že vaše děti o prázdninách příliš zahálejí? Že by měly svůj volný čas využít smysluplněji? Že by se měly naučit něco, co se v obyčejné škole nedozvědí? Pak máte jedinečnou příležitost. Je-li vašemu dítěti 6-15 let, přihlaste ho do bradavické školy čar a kouzel. Pouze letos totiž otevíráme první ročník studia pro ty z vás, kteří chtějí mít ve své rodině mladé čaroděje.

Jak vypadá studijní plán? Je rozvržen do 14 dnů, během nichž mladí studenti získají spoustu vědomostí a dovedností ze své budoucí profese. Našimi spolužáky se přitom stanou sám Harry Potter se svými přáteli Hermionou Grangerovou a Ronem Weaslym; nebude chybět ani proslulý pedagogický sbor v čele s Albusem Brumbálem. Noví žáci budou s pomocí čarodějného klobouku rozděleni do čtyř různých školních kolejí, jež se tradičně jmenují Nebelvír, Zmijozel, Havraspár a Mrzimor.

Perné chvilky studentům připraví profesor Snape při přípravě lektvarů, na Hagridově pozemku se budou zabývat péčí o kouzelné tvory a navíc si zahrají i slavný famfrpál! A kdo bude naším společným nepřítelem? No přece nejmocnější zlý černokněžník všech dob, lord Voldemort se svými skrytými přisluhovači. Ale není důvod k panice - vždyť proti němu bude stát mocná síla v čele s Harrym s jizvou ve tvaru blesku. A hlavně, všichni hrdinové tu budou vystupovat v nefalšovaných kostýmech!

Rámcová charakteristika

Pro letošní celotáborovou hru jsme zvolili námět, díky němuž jsme se nechtěně takříkajíc svezli na módní vlně. Opravdu to nebylo cílené. Když jsme se někdy těsně před Novým rokem se Zdeňkem okamžitě shodli, že Harry Potter by byl tím „pravým ořechovým“, ani jeden z nás přitom nemyslel na jeho filmové zpracování, které potterománii spustilo v té největší míře.

Ale zpět k celotáborovce. Její struktura by i letos měla být poněkud odlišná oproti rokům předcházejícím. Zčásti kvůli změněným táborovým podmínkám, zčásti kvůli vybrané předloze.

Celotáborovka se bude jmenovat Harry Potter a nepřítel mezi námi?!, což samo o sobě naznačuje, že nechceme čtyřdílnou knižní předlohu jednoduše kopírovat. Vybrali jsme pouze ty nejpříhodnější epizody a rozhodli se z nich utvořit příběh nový, svůj vlastní, byť s postavami, které v knihách vystupují. Ve filozofii se tento postup nazývá eklekticismus

Smyslem celé hry bude nalézt nepřítele mezi námi vedoucími coby hlavními postavami příběhu. K tomu dětem budou pomáhat zapeklité úkoly a indicie (údajné důkazy z vyšetřování případu), které budou v jednotlivých etapách moci oddíly získávat. A co je důležité – prostřednictvím splněných úkolů, vyluštěných indicií a překonaných překážek budeme muset objevit i Harryho Pottera! Řekněme, že to bude jeden ze dvou nejdůležitějších úkolů každého oddílu – tím druhým bude vyšetření takřka kriminálního případu…

Oddíly budou rozděleny do 2 věkových kategorií. Každá z nich bude zvlášť hodnocena. Jednotlivé oddíly budou muset získat pro splnění úkolů co nejvíce bodů – „soviček“, které budou zároveň nositelkami indicií vedoucích k odhalení pachatele – nebo také ne! Řada indicií totiž bude falešných, pouze část z nich může dovést oddíly k cíli! Znění indicií bude přísně tajné – než budou zveřejněné, bude je znát pouze nejužší vedení tábora.

Celotáborovka se bude odehrávat na půdě bradavické školy čar a kouzel. V tu se celý tábor pomyslně promění. Vedoucí i praktikantky ztvární jednu či více postav příběhu. Samozřejmě, v kostýmech. Každá etapa celotáborovky bude totiž uvozena nejméně jedním vystoupením vybraných postav příběhu. Ta by měla mít většinou komorní charakter. Tedy, žádné hromadné výstupy všech postav, nýbrž funkční, účelná „melodramata“, která by, za zvuku stylové hudby a při pokud možno matném osvětlení, měla umocnit jejich záhadný tón.

Důležitou rolí by měl být Čtenář – opět onen propojující prvek, avšak, což bude změna, postava herecky proměnlivá – měli by se v ní vystřídat průběžně všichni vedoucí, případně praktikantky. Úkolem čtenáře by mělo být četbou krátkého úryvku navodit atmosféru vlastní části příběhu (vzpomínáte na Nekonečný příběh?). Měl by to být jakýsi středověký uvaděč, avšak v moderním, civilním hábitu.

Každá etapa by měla zhruba odpovídat jednomu táborovému dni. Pouze výjimečně může být etapa rozdělena do dvou dnů (záleží i na počasí). Součástí celotáborovky bude i bodování pořádku dětí v chatkách. Za získané body obdrží oddíly tzv. bonusové sovičky, které jim budou předány až v závěru tábora.

Nastíněná rámcová charakteristika není uzavřeným dílem. V případě potřeby může být plán celotáborovky operativně obměňován a doplňován.

Roman HV a Zdeněk ZHV

Drazí studenti bradavické školy, milé děti a vážení rodiče!

Čas letí jako voda, ani jsme se nenadáli a už utekly celé dva měsíce od chvíle, kdy se nám, přes všechny těžkosti, podařilo vypátrat zrádného nepřítele, pomocníka Vy-víte-koho v řadách našeho profesorského sboru, který spáchal všem známý hrůzný čin na naší drahé kolegyni, profesorce Trelawneyové. Následující dva měsíce jsme nelenili - propustil jsem domýšlivého profesora Zlatohlava Lockharta (na rozloučenou mi hrdě sdělil, že jeho kouzelné Já se v čarodějnickém světě rozhodně neztratí, o tom se prý brzo přesvědčíme!) a průběžně jsem spolupracoval s ministrem čar a kouzel Korneliem Popletalem, který jezdí z jednoho mezinárodního sympozia kouzelníků na druhý a který mě stále oslovuje Trambusi, přestože jsme již po několik staletí přáteli, takže by měl již dávno znát mé pravé jméno. Ale, však ho znáte... hlavně, že na svých zaručeně skvělých košťatech létá bez nehod!

A taky jsem společně s výjimečně schopným mudlou Ivošem i s dalšími přáteli z řad obyčejných lidí dával dohromady fotografický a filmový záznam z našich prázdninových studií! Fotografie by se každou chvíli měly objevit i na těchto internetových stránkách (přičemž není problém, pokud nám zašlete vaši mailovou adresu, poslat vám je přímo na váš počítač) díky neobyčejně pracovitému Zdeňkovi a filmový záznam se již vesele rozmnožuje a měl by být hotov nejpozději v listopadu. Ti z vás, kteří si jej již objednali, ho určitě obdrží, vy ostatní se stále ještě můžete o něj hlásit - bude trvat více než pět hodin, bude nahrán na dvou videokazetách, bude ozdoben scénickou hudbou, titulky i barevně zpracovanými obaly a hlavně bude obsahovat každodenní výjevy z celého našeho společného prázdninového pobytu. Celková cena by přitom neměla přesáhnout 400,-Kč, a pokud ano, tak jen o onen pomyslný vous.

Já sám se na videokazety velmi těším, neboť dodnes rád vzpomínám, ostatně jako celý profesorský sbor, na dny strávené v bradavické Staré Huti, na všechny ty hodiny obrany proti černé magii (s uprchlým rarachem a všeznalým Zláťou Lokoušem), kouzelných lektvarů (s nepříjemným kolegou Snapem, který nebyl ochoten odpovědět ani na ty nejlogičtější připomínky nových studentů), kouzelných formulí (s roztržitým profesorem Kratiknotem), kouzelných tvorů (s divokými draky a mírumilovným Hagridem), kouzelných bylinek (se znalou madam Prýtovou a nezvaným hostem profesorem Binnsem), ale především nemohu zapomenout (nechť mi ostatní kolegyně a kolegové prominou) na madam Hoochovou, díky níž jsme se naučili všichni hrát pověstný famfrpál! Dovolím si tvrdit, že mimo hranice skutečných Bradavic to byla světová premiéra, s upravenými pravidly, které by si zasloužily být patentovány.

Stejně tak s nostalgií vzpomínám na vás, milí studenti, neboť lépe (spolu) pracující kluky a holky nikdo z nás nepamatuje. Všichni (tedy, až na velmi, velmi vzácné, takže ojedinělé výjimky) jste prostě byli skvělí a zaslouženě postoupili do dalšího ročníku. A jaká bude jeho náplň, o tom se můžete přesvědčit v rubrice věnované celotáborové hře na příští rok 2003. Pevně věřím, že to bude opět v Kamenici - Staré Huti (jednání právě začínají), a doufám, že se tam s většinou z vás opět všichni potkáme - tentokrát však v jiných, ale doufám, že neméně přitažlivých rolích, jako tomu bylo letos.

Prožijte krásný a úspěšný rok ve skutečné škole i mimo ni!

Za celý pedagogický sbor zapsal Albus Brumbál (ředitel bradavické školy čar a kouzel)

Roman

Pravidla famfrpálu

Celkem se hry zúčastní více hráčů než v knížkách:

 • 1 brankář
 • 3 střelci – střílí Camrálem (fotbalový míč) góly do trojice obručí na protilehlých stranách
 • několik odrážečů (dle počtu v oddílech) – stojí po stranách hřiště a Potlouky (volejbalový míč nebo gumák) vybíjejí střelce, přičemž proti sobě stojí vždy protihráči – pokud střelce trefí, tak ten musí případně okamžitě položit balón a vrátit se na konec své poloviny hřiště a zpět
 • 1 chytač – hledá po dobu hry Zlatonku (pingpongový míček s křidélky) schovanou někde v prostoru tábora – musí ji co nejrychleji najít a přinést rozhodčímu
 • Famfrpál

  Postavy

  HLAVNÍ POSTAVY

  Profesorský sbor bradavické školy čar a kouzel

  • Albus BRUMBÁL - ředitel školy (nositel Merlinova řádu první třídy, Veliký čaroděj, Nejvyšší divotvorce, Nejhlavnější hlavoun, Mezinárodní sdružení kouzelníků)
  • Minerva McGONAGALLOVÁ - zástupkyně ředitele, řed.nebelvírské koleje, profesorka přeměňování
  • Severus SNAPE - ředitel zmijozelské koleje, profesor lektvarů
  • KRATIKNOT - ředitel havraspárské koleje, profesor kouzelných formulí
  • PRÝTOVÁ - ředitelka mrzimorské koleje, profesorka bylinkářství
  • HAGRID - péče o kouzelné tvory, hajný
  • ZLATOHLAV LOCKHARD - profesor obrany proti černé magii
  • HOOCHOVÁ - profesorka famfrpálu
  • VEKTOROVÁ - profesorka věštění z čísel
  • POMFREYOVÁ - školní doktorka
  • PINCEOVÁ - knihovnice
  • Argus FILCH - školník, a paní Norrisová

  VEDLEJŠÍ POSTAVY

  • POPLETAL - ministr čar a kouzel
  • SKORO BEZHLAVÝ NICK - duch nebelvírské koleje
  • ŠEDIVÁ DÁMA - duch havraspárské koleje
  • TLUSTÝ MNICH - duch mrzimorské koleje
  • KRVAVÝ BARON - duch zmijozelské koleje
  • PROTIVA - strašidlo
  • UFŇUKANÁ URŠULA - strašidlo
  • SKŘÍTKA WINKY - služebná
Terénní berušky v roce 2019 darem podpořily následující společnosti: Milko Polabské mlékárny a.s.  Tesco Brandýs nad Labem  Centropen  Státní fond životního prostředí  Besip  Metrostav a. s.  Eko-Kom  Scania  Děkujeme!
© 2008 Honza Kašpar "Cashpick" (code), © 2009 Petr Prokeš "Sanders" (design), © 2002 Zdeněk Janouch "Zdendouch"