Ternn beruky logo Instagram logo Facebook
♦ Dnes je úterý 25. června 2019 ♦ svátek slaví Ivan ♦ do začátku tábora zbývá 19 dní ♦


Vzpomínky - 2004/II
Starověký Egypt

Druhý běh letošního tábora se konal v termínu 16. – 27. července a i on se (podobně jako první běh) zařadil mezi naše nejlepší táborová vystoupení nejen pohryzelských let! Jako hlavní vedoucí ho stejně jako v loňském roce vedl Roman, ve funkci jeho zástupce však pracovně vytíženého Zdendu vystřídal Honza Kašpar. Vzhledem k výbornému výsledku, který jsme zaznamenali v loňském roce, s námi letos přijelo rekordních 94 dětí, což v praxi nutně znamenalo zvýšit u velkých dětí (poněvadž ty se k nám houfně vracely a nejednou takřka ve stejném oddílovém složení jako v letech předchozích) počet oddílů. A tak mohli náš stabilní tým posílit další přátelé z Hryzel – Pavel Dostál, který loni mezi nás alespoň „nahlédl“, se v letošním roce stal pendlem, a na jeden rok se mezi námi objevila spolehlivá Jana Macháčková. Z pozice prákošky povýšila na oddílačku Verča Dvořáková a jednou z nových praktikantek se stala Bára Benešová.

Kostru příběhu nové a velmi povedené celotáborové hry „Starověký Egypt humornýma očima“ vytvořili Roman s Honzou. Tuto po dlouhé době ryze původní hru, která nebyla nijak inspirována ani knižní ani filmovou předlohou, pouze rámcovými poznatky z dějin starověkého Egypta, spolu začali připravovat s půlročním předstihem. Jejich první pracovní schůzka se konala již 28. února u Romana v Poděbradech a dlužno dodat, že se hned během tohoto prvního tvůrčího odpoledne oba velmi pobavili při vymýšlení nového příběhu. Posléze se z těchto tvůrčích schůzek, postupně rozšířených o některé další vybrané osobnosti z našich řad na tzv. „tvůrčí jádro“, stala pro zdárný průběh příprav táborového programu nezbytná tradice, neboť nápady z nich přijaté posloužily jako podklady pro pracovní schůzky celého týmu, konané pravidelně u Věrky v Dobřichově. U ní jsme se letos sešli poprvé již 6. března. Výsledkem všech těchto příprav se stala koncepčně, obsahově i po materiální stránce skvěle připravená celotáborovka, kterou mnohé starší děti možná poněkud překvapivě hodnotily jako nejlepší z těch, které jsme ve Starých Hutích předvedli. A Honza k ní, premiérově ve funkci „pohlavního“ vedoucího, přispěl měrou vrchovatou – právě on buď vytvořil, nebo zajistil výrobu dnes již slavných staroegyptských rekvizit, jako byly sarkofágy, s nimiž jsme děti vítali již při nástupu na tábor, nebo krásné desky s hieroglyfy, které jednotlivé oddíly v průběhu hry luštily. Legendu o Kaptahovi, stvořenou Romanem, pro první noční nástup tentokrát namluvil Pavel Dostál. Zdařilé kostýmy každého účinkujícího, pouze částečně zapůjčené opět v kolínském divadle, dotvářely onu požadovanou atmosféru našich vesměs velmi povedených vystoupení, z nichž je třeba vyzdvihnout především triumfální příjezd Caesara v podání Luboše Nováka ke Kleopatře, působivě ztvárněné Zdeňkou Weissovou, a to na honosně vyzdobeném „spřežení“, k jehož vytvoření posloužila Honzova škodovka s přívěsem! Na onen slavnostní průvod s majestátně stojícím a přihlížejícímu davu na pozdrav kynoucím „božským“ Lubošem, pevně držícím opratě svých koní pod kapotou schovaných, asi nikdo z přihlížejících táborníků jen tak nezapomene…

A to ještě nebylo všechno! S vlastním programem, který doprovázel celotáborovou hru, přišli moderátoři a tvůrci táborového rádia Bob&Tom, tedy Luboš a Petr Prokeš. V jejich zábavném pořadu, který se trefně jmenoval „Táborový rok“, jsme každý den tábora plnili soutěže, odpovídající vždy jednomu měsíci v roce. Úvodní den celého tábora tak začal nestylově, avšak velmi zdařile lednovými zimními olympijskými hrami, během nichž se jaksepatří vyřádili i sami oddíláci a prákoši – například nefalšované bobové závody či soutěž v krasobruslení na travnaté „ledové“ ploše se zapsaly zlatým písmem do historie našich táborových radovánek.

V tomto roce velmi aktivní dvojice rádia Bob&Tom přišla i s dalším dnes již tradičním závěrečným bodem našich táborů – s anketou „Zlatej Rudla“ o nejlepší herecký výkon v roli některé z postav celotáborové hry. V premiérovém ročníku této pro nás pro všechny velmi prestižní anketní soutěže, v níž během posledního dne tábora všechny děti a táborový personál oceňují naše nejzdařilejší herecká vystoupení i vyrobené kostýmy, zvítězil Honza za výraznou roli nadšeného archeologa a dobrodruha Howarda Cartera.

A v neposlední řadě nelze zapomenout na tradiční fotbalové utkání červených proti modrým. Ve velmi vypjaté atmosféře, která se promítla i do modro-červeného zabarvení našich hereckých kostýmů v den zápasu, zvítězil trochu překvapivě a navzdory velké převaze modrého tábora fanoušků tým „starých“ červených těsně 8:7, a to hlavně díky táborovému šéfkuchaři Martinu Vácovi, který vsítil všech 8 gólů vítězů! Těsná prohra byla velkou sportovní „tragédií“ nejen pro modré fanoušky, ale i pro některé hráče z řad modrých, což je jasně vidět na pozápasových fotografiích. Holt, nic se nemá přehánět…

Nakonec ve vzpomínkách na rok 2004 nesmíme zapomenout ani na přípravu samotného tábora. Letos poprvé zorganizoval Roman s paní Lebedovou ve Starých Hutích víkendové předtáborové „stavění“, přesněji řečeno, přípravu tábora s nezbytným převozem a doděláním táborového materiálu z našich domovů a ze skladu kolínského Červeného kříže. Konalo se 18.- 20. června a vedle příprav jsme se v sobotu večer vypravili do moderního kamenického sportbaru na památné utkání fotbalového mistrovství Evropy, v němž naše reprezentace slavně porazila Holandsko. Nechyběly nám nejen reprezentační dresy a české vlajky, ale ani národními barvami ozdobené vlasy a tváře.

Předtáborová soustředění se i pro příští roky velmi osvědčila – ubyla nám starost s odvozem velkého množství našich táborových věcí všeho druhu v autobusech až při nástupu dětí na tábor, což dříve nebylo zrovna nejlepší řešení.

Otázka pro pamětníky na závěr – kterou významnou přírodní lokalitu jsme všichni navštívili během hromadného celodenního výletu?
Roman

Oficiální fotky

fotka celého tábora
fotka vedoucích v kostýmech - hlavní role
fotka vedoucích v kostýmech - vedlejší role
fotka vedoucích v civilu
© 2008 Honza Kašpar "Cashpick" (code), © 2009 Petr Prokeš "Sanders" (design), © 2002 Zdeněk Janouch "Zdendouch"