Ternn beruky logo Instagram logo Facebook
♦ Dnes je pátek 26. dubna 2019 ♦ svátek slaví Oto ♦ do začátku tábora zbývá 78 dní ♦


Vzpomínky - 1996
Pán prstenů

V paměti řady zúčastněných táborníků je tento rok zapsán zlatým písmem. A to nejen díky zvolenému tématu celotáborové hry (k němuž jsme se k jako jedinému, byť v poněkud jiné formě, za několik let vrátili), ale především kvůli jejímu ztvárnění. Právě tady totiž lze vysledovat počátky našich opravdových divadelních vystoupení, právě tady se na světlo světa dostávají herecké kvality některých oddíláků, které se v dalších letech prohlubují a zdokonalují.

Tábor se konal v už pro nás stabilním termínu druhého běhu, tedy ve dnech 13.- 27. července. Jako hlavní vedoucí jej opět vedl Roman Schulz, kterému poprvé (a naposled) sekundoval ve funkci zástupce Tomáš „Hlavoun“ Buldra. A právě oni dva, coby velcí milovníci Tolkienova literárního díla, celotáborovou hru vymysleli. V její realizaci jim však zdatně sekundovali všichni oddíláci, kteří vystupovali ve výborných kostýmech, poprvé v několika případech vypůjčených v kolínském divadle, s nímž jsme v tomto směru navázali v příštích letech velmi důležitou spolupráci – a dlužno dodat, že každá z vedoucích půjčovny divadelních kostýmů nám vždy vyšla maximálně vstříc! Každý ztvárnil jednu z rolí božských vládců a významných obyvatel Středozemě – právě bohové Valar v naší hře dočasně vládli táboru, doprovázeni významnými hrdiny Gandalfem, Elrondem a Galadriel, v závěru nechyběl ani proradný Glum a navrácený král Gondoru Aragorn.

Povedla se i sestava táborového týmu – ve funkci prákoše přibyly další vycházející hvězdy našeho týmu Zdenda Janouch a Mára Vondráček, na rok se vrátila „Prskavka“ Jiřka Průšová a do Hryzel zavítala neopakovatelná výprava pražských dětí vedených Lenkou Marčíkovou a Honzou Šídou, která pro konečné vyznění celotáborové hry znamenala značný přínos!

Vystoupení v kostýmech začaly plnit svou „aktivní roli“, tedy byly koncipovány s ohledem na vlastní průběh celotáborové hry. Čím dál efektní se stávala tradiční Volba miss tábora, velmi oblíbená i díky skvělé moderátorské dvojici Tomáš Buldra – Michal Novák, hudebnímu doprovodu našeho dvorního diskžokeje Ivoše Procházky a každoročnímu ladění volené miss do stylové postavy – v tomto roce tedy byly v každé kategorii voleny „Miss Arwen“.

Zvlášť nezapomenutelným se stal závěrečný večer, během něhož, občas skvěle neplánovaně, vyvrcholila celá hra. Po slavnostním nástupu všech bohů Valar přišli do slavnostní atmosférou nadýchané pinkponkárny Galadriel a Vala Vairë v podání Lenky a Jiřky, aby oddaly táborové novomanžele z řad dětí, které se na svatby přihlásily, a to za zvuku honosných písní z tvorby irské zpěvačky Enyy. A pak už následoval plánovaný vrchol celého večera – slavnostní zvolení Tomáše coby Aragorna novým králem lidí Středozemě. Toho v sále před trůnem přivítali Galadriel, Gandalf (Roman) a Elrond (Jirka Hájek ml.) s dary, jimž vévodil dort ve tvaru Prstenu, vyrobený kuchaři v čele s Tomášem Kučerou. A pak už Aragorn s vybranou manželkou složil slib do rukou Gandalfa a usedl s ní na trůn. To však nebylo všechno! Michal Novák se poprvé ve své táborové kariéře náležitě herecky vyžil v postavě Gluma, přivedeného před Aragorna v řetězech. A když už si každý myslel, že vše spěje ke svému závěru, zničehonic vtrhl do sálu Sauron v podání skvělého Honzy Šídy, který všem přítomným připomenul známou pravdu, že zlo nemůže být nikdy zničeno, dokud jsme tady my, lidé! Prostě, bomba na závěr, jak má být.

A k Honzovi se váže tradiční hádanka na závěr – jak nenapodobitelně, a přitom skvěle strašil Honza děti během noční hry?
Roman

Oficiální fotky

fotka vedoucích v civilu
© 2008 Honza Kašpar "Cashpick" (code), © 2009 Petr Prokeš "Sanders" (design), © 2002 Zdeněk Janouch "Zdendouch"