Ternn beruky logo Instagram logo Facebook
♦ Dnes je pátek 26. dubna 2019 ♦ svátek slaví Oto ♦ do začátku tábora zbývá 78 dní ♦


O táboře
Janovičky

Tábor JANOVIČKY, který se nachází v broumovském výběžku na severovýchodě Čech až u hranice s Polskem a na který jezdíme od roku 2007, se pro nás stal dalším novým začátkem. A je nutné okamžitě dodat, že rozhodně úspěšným! Nejen díky jeho krásné poloze – tábor totiž leží na velmi hezkém a klidném místě, obklopen lesy a Broumovskými vrchy, takže nám v mnohém připomíná pohodové prostředí Starých Hutí. Ba co víc, celý objekt tábora prochází v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí díky finančním prostředkům, které jeho současnému majiteli poskytují kanadští „mecenáši“, manželé McNettovi. A tak se z původní celnice rychle stává moderní rekreační středisko, využívané nejen pro pořádání letních dětských táborů, které se může pyšnit skvěle zařízenou hlavní budovou, v níž jsou, mimo jiné, dvě společenské místnosti s plovoucími podlahami a malou horolezeckou stěnou i jídelna s kuchyní, která je vybavena moderním zařízením a odpovídá tak nejpřísnějším hygienickým normám. Vlastní tábor pak tvoří čtyřicet letních chatiček, rozmístěných podél malého svahu, jehož vrcholek zdobí krásný indiánský totem.

Zásluhu na zajištění Janoviček pro pořádání našeho tábora má bezpochyby Zdeňka Lebedová. Právě jí se během úporného hledání nového objektu po pro nás nevyhovující Jitřence na ně podařilo narazit. A první „inspekční“ návštěva tábora, kterou 25. listopadu 2006 podnikla v doprovodu Romana a Luboše, odhalila další jeho velmi podstatnou přednost. Jsou jí správce Aleš s manželkou Danou. Jejich profesionálně pružný, a přitom lidsky velmi příjemný přístup k zajišťování všech našich možných i nemožných požadavků prostě nemá chybu (dalo by se říci, že s takovou „pohostinností“ jsme se ještě na žádném táboře nesetkali). Není proto divu, že jediný pro nás zásadní problém, absenci vhodného prostoru pro naše každodenní divadelní vystoupení, vyřešil Aleš okamžitou renovací a vyklizením skladiště před hlavní budovou a vybouráním jedné jeho podélné stěny.

Janovičky nám všem přirostly k srdci, a tak pevně věříme, že se do nich ještě dlouho budeme každé léto vracet…


Tábor JANOVIČKY se nachází v broumovském výběžku na severovýchodě Čech u hranice s Polskem. Celé broumovské údolí je obklopeno malebnými skalními útvary a téměř pohádkovými lesy. Tato oblast, po několik staletí plná kulturního života, byla v době nedávno minulé téměř odříznutá od světa a vysloužila si přezdívku "Půlnoční království". Dnes dýchá novým životem a její panenská příroda je jako stvořená pro táborové radovánky.

Tábor má hlavní zděnou budovu, která byla postavena již před druhou světovou válkou jako česká celnice a která v nedávné době prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Nalézá se v ní nová kuchyně, která je vybavena moderním zařízením a odpovídá nejpřísnějším hygienickým normám, dále jídelna, marodka, pokoje pro kuchyňský a zdravotní personál a také dvě velmi útulné společenské místnosti - klubovny (v jedné z nich je nainstalována i malá horolezecká stěna). V roce 2005 byla hlavní budova vybavena novým sociálním zařízením, koberci a nábytkem.

V sousedství hlavní budovy bylo postaveno úplně nové sociální zařízení (WC a sprchy), určené pro táborníky ubytované mimo hlavní budovu, a v dohledné době vyroste také pergola. Vlastní tábor pak tvoří čtyřicet letních chatiček. Každá z nich má čtyři postele, takže letní tábor může ubytovat až 150 táborníků s potřebným doprovodem.

Areál tábora je od roku 2009 vybaven lanovým centrem pro malé i větší děti a dalšími atrakcemi (trampolína atd.), které budou dětem k dispozici po celou dobu tábora. Pro sportovní vyžití jsou tu k dispozici volejbalové a fotbalové hřiště.

Přestože je tábor snadno dostupný po silnici z Broumova či z Heřmánkovic, je v okolí tábora pouze místní doprava. Tím je tábor oblíbený pro bezstarostnou dětskou rekreaci.V létě je v provozu mělký bazének pro děti.

Okolí tábora: Tábor se nachází nad útulným údolím plným polí a lesů, které je na západě odděleno od českého vnitrozemí pásmem skalních útvarů a na východě je dělí od Polska zalesněné kopce. Celé údolí je jako stvořené pro pěší výlety. Skvostem přírody jsou Adršpašské skály, cíl mnoha táborových výletů. Každý den mohou táborníci narazit na nová romantická zákoutí a vyhlídky.

V broumovském údolí můžeme nalézt historii na každém kroku - vesničky v údolích, založené ve středověku pravděpodobně švédskými vojáky, později osídlené především Němci, klášter, fary, barokní kostely, kapličky, textilní továrny z 19. a 20. století, železnice, pivovar, lomy. Zvláštností jsou masivní statky broumovského stylu, některé připomínající malé tvrze. Broumovský klášter je vzdálený 5 km od tábora a je pravidelně navštěvován táborníky během celodenního výletu.

© 2008 Honza Kašpar "Cashpick" (code), © 2009 Petr Prokeš "Sanders" (design), © 2002 Zdeněk Janouch "Zdendouch"